روغن گیاهی

چربی ها و روغن های گیاهی مفید برای سلامتی بدن

یکی از مواد غذایی که در برنامه غذایی ما باید حتما مصرف شود، چربی می باشد. طبق گفته دانشمندان علوم تغذیه تقریبا یک سوم انرژی بدن باید از مصرف چربی ها تامین گردد.
ولی با توجه بی اینکه مصرف چربی ها برای بیماران قلبی و دیابتی مضر می باشد باید از چربی های ناسالم کمتر استفاده نمود. چربی های مضر شامل چربی های ترانس اشباع شده هستند.
برای محافظت از سلامت بدن مخصوصا قلب باید از چربی های سالم که شامل چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشبع و مگا ۳ می باشند در برنامه غذایی استفاده نماییم.
باید این هم مد نظر داشته باشید که کالری اکثر چربی ها بسیار بالا است.
برای خود برنامه ریزی کنید و چری های سالم را جایگزین چربی های ناسالم نمایید. می توانید برای ابتدای کار بجای مصرف عصرانه پرکاری و چرب، تعداد ۹ عدد بادام درختی را میل نمایید که بسیار سالم و پر انرژی است.

انواع چربی های سالم و مفید برای سلامتی

در متن ذیل به توضیح انواع چربی های سالم و مفید رای بدن می پردازیم:

چربی های تک زنجیره ای غیر اشباع

چربی های تک زنجیره ای غیر اشباع یکی از سالم ترین چربی های موجود برای سلامتی بدن معرفی شده است و یکی از مزایای آن کاهش کلسترول بد خون با نام LDL می باشد.
این نوع چربی درمحصولات گیاهی مانند روغن کانولا، انواع مغز مانند انواع بادام، گردو و روغن زیتون و زیتون و کنجد به صورت فراوان موجود است.

چربی های چند زنجیره ای غیر اشباع

چربی های چند زنجیره ای غیر اشباع نیز یکی از سالم ترین چربی های برای بدن بوده و طبق نظر دانشمندان علوم تغذیه باید مانند چربی های تک زنجیره ای غیر اشباع در سبد خانوار گنجانده شود.
روغن ذرت، روغن سویا، روغن آفتابگردان چند نمونه از منابع این نوع چربی های سالم هستند.

اسید های چرب امگا ۳

یکی از مزایای اسید های چب امگا ۳ خاصیت آن به عنوان رفع و پیشگیری از انسداد عروق می باشد. بهترین منبع این نوع چربی های برخی از ماهی ها مانند قزل آلا، سالمون، ساردین و شاه ماهی به شمار می رود. بهتر است مصرف ماهی به صورت سرخ کرده نباشد و هفته ای دو تا سه بار مصرف گردد.

البته گردو هم حاوی اسید های چرب امگا ۳ می باشد.